India also has 828 million people living on less than US$ 2 per day.
Please note that one Kg of apples, (now in season and not imported but from Himachal and Kashmir) cost 50 or 60 rs which is almost 1.5 dollars. One kg of lentils is 50 rs, and one kg of cauliflower is also 50 rs per Kg.
How can they feed a family of 6 or 7!?


No comments:
Post a Comment